2020.07.01-től új háziorvosok látják el a praxist, immáron nem csak helyettesítéssel!
Kedves Pácienseink! Kedves Betegeink! Kedves Kollégák!
Az alábbiakban szeretnénk felhívni figyelmüket néhány fontos dologra a háziorvosi rendeléssel kapcsolatban, melyek az új típusú koronavírus járvány miatt, annak idejére érvényesek:
-Kérem továbbra is ELŐZETESEN EGYEZTESSENEK IDŐPONTOT telefonon rendelésünkre annak érdekében, hogy minél kevesebb esélye legyen annak, hogy ott bármilyen fertőzött beteggel találkozzanak!
-A telefonos időpont egyeztetés során az Önök érdekében a korábbiaknál részletesebben fogunk érdeklődni az alábbiakról:
- milyen problémával szeretné felkeresni a rendelést?
- ha a konzultáció megoldható más formában is, milyen csatornákat használhatunk erre? - elektronikus recept használata
- telefonos megbeszélés
- e-mail-es kommunikáció
- járt-e külföldön?
- érintkezett-e valakivel, akinek megerősített koronavírus fertőzése van, vagy annak gyanújával vizsgálják?
-RECEPTKIVÁLTÁSkor kérem részesítsék előnyben az ELEKTRONIKUS RECEPTformát, melyért személyesen nem kell befáradni a rendelőbe, annak felírását telefonon vagy e-mailben tudjuk egyeztetni.
A RECEPTEKRE VONATKOZÓ ÁTMENETILEG MÓDOSULT SZABÁLYOK:
-az ELEKTRONIKUS RECEPTet most nem csak személyesen az válthatja ki, akinek a nevére szól, hanem bárki más is, akinek Ön megadja a TAJ számát, s az személyes irattal- személyigazolvány, jogosítvány….. azonosítja magát.
-Figyelem! A gyógyászati segédeszközök (pelenka, tesztcsík….) jelenleg továbbra sem írhatók elektronikusan! Ezen receptek átvételére rendelés után, vagy telefonon egyeztetett időpontban van lehetőség.
- azok a gyógyszerek, melyek felírásához SZAKORVOSI JAVASLAT szükséges, a szakorvosi javaslat idejének lejárta után is felírhatók kedvezményesen egészen a járványos időszak végéig. Tehát a szakorvosi rendelőket gyógyszer javaslat hosszabbítás miatt most ne keresse fel! Amennyiben olyan gyógyszere van, amit eddig a szakorvos írt rendszeresen, kérem a szakrendelést is telefonon keresse fel, s egyeztetni fognak a további felírási lehetőségekről.
- a receptek kiváltásakor kérem legyenek türelemmel a patikában is, RECEPTJEIKET MOST CÉLSZERŰ EGYSZERRE MINDET KIVÁLTANI, nem egyenként többször sorba állni! A patikában csak egyesével lehet bemenni!
- recept nélkül kiváltható, a házi patikában tartandó gyógyszerek köre a következő:
lázcsillapító, fájdalomcsillapító:
paracetamol (pl. Panadol, Benuron..
metamizol (Algopyrin, Panalgorin, Optalgin, Flamborin cseppek…..)
orrcsepp: Nasivin, Afrin, Vibrocyl……
hurutoldó: acetilcystein (ACC, Lyxio, Fluimucil), egyéb (Paxirazol, Ambroxol)
köhögéscsillapító: Robitussin, Libexin, Bronchostop oldat, Izlandi zuzmó……
allergiára: antihistamin (Zyrtec, Allegra, Desloratadin……)
görcsoldó: No-Spa, Drotaverin
hasmenés esetére: Smecta, Széntabletta, Lopedium
hányinger, hányás esetére: B6 vitamin, Daedalon kúp
láz, hányás, hasmenés esetén rehidráló oldat: ORS, Sodyoral….
KÉREM A FENTI PANASZOK ESETÉN IS EGYEZTESSÜNK, HISZEN A FENTI TÜNETEK MÖGÖTT TÖBBFÉLE BETEGSÉG ÁLLHAT!
A vírusfertőzések (köztük a koronavírus is) átlagosan 80%-ban maguktól, nyom nélkül gyógyulnak. Speciális terápia, gyógyszer nincs ellenük, csak tüneti, vény nélkül kapható szerek javasolhatók. Tiszteletben tartjuk, hogy a beteg számára kellemetlen tünetekkel járó betegségekről van szó, de ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy orvosi vizsgálat esetén sem tudunk hathatósabb terápiát javasolni a vírusfertőzésre, mint a folyadékbevitel, ágynyugalom, vitaminok és lázcsillapítók használata. (hasznos dolgok részen elérhető, a teljes gyógyszerlista)
A lejárt JOGOSÍTVÁNYOK érvényessége a járvány lecsengését követő 15 napig automatikusan meghosszabbodik.
- Telefonáláskor kérjük türelmét: -amennyiben foglalt, hívjon újra, de később!
- amennyiben 2x hív, de nem vesszük fel rendelési időben, akkor olyan akut betegellátás történik, ami miatt fizikailag nem tudjuk felvenni a telefont (ilyen ritkán, de megtörténhet) 30 perc múlva hívjon vissza!
- rendelési időn kívül, 8:00-16:00 között is elérhetőek vagyunk a rendelő telefonszámán
- hétköznapokon 15:30-8:00, valamint hétvégén központi ügyelet működik, ennek felkeresését is csak a valóban sürgős, akut esetekre korlátozzák!
A fenti információk a háziorvosi rendelésünkre vonatkoztak.
Ezeken túl javasoljuk: Kerüljék a tömeget!
Rendszeres, alapos kézmosással igyekezzenek elkerülni a fertőzést! (Dohányzó betegeink dohányzás előtt is mossanak kezet!)
Tartsák be a tüsszentésre, köhögésre vonatkozó általános szabályokat!
Törődjenek lelki egészségükkel is és figyeljenek másokra is!
Kérjük, hogy a rendelőbe/váróterembe a elolvasását és megfontolását követően indjuljanak el vagy lépjenek be. Terheseket soronkívűl vizsgálunk!
A váróteremben 1 fő/család tartozkodhat! Mindenki másnak kint kell várnia! Az ellátás nem érkezési sorrendben történik, hanem sürgősségi szempontok alapján!
Mindemellett kérjük vegye figyelembe azt is, hogy járványveszély van, ami a szokásosnál óvatosabbá tesz minket, egészségügyi dolgozókat is, amely adott esetben azzal járhat, hogy a személyes vizsgálatot nem végezzük el, szóbeli tanáccsal látjuk el Önöket, vagy további intézkedéseket foganatosítunk (pl. kórházba utalás). Erre nem saját kényelmünk miatt, hanem közegészségügyi szempontból van szükség, gondoljanak bele abba, hogy amennyiben az ellátó személyzet megfertőződik, úgy több ezer ember ellátása több hétre veszélybe kerülhet, ideértve a légúti panaszoknál sokkal súlyosabb kórképeket is! Feltételezem Ön sem szeretné, ha idős, beteg rokona azért nem kapna ellátást, mert az orvos és az ápoló betegen fekszik otthon.
Az ellátórendszer kapacitása véges, kevesen vagyunk, lebetegedésünk esetén helyettesítésünk nem megoldott! Így ez közös és kölcsönös felelőségünk.
Kérjük, ha (akár lázzal járó) légúti tünetek miatt kereste/né fel a rendelőt, akkor fontolja meg, hogy hazamegy és otthon kúrálja magát, emellett e-mailen vagy telefonon is kérhet segítséget, tanácsot!
A fentiek alól kivételt képez fentiek alól a 12 év alatti gyermek magas lázzal, vagy az egyébként is elesett állapotú idős, daganatos, szív- és tüdőbetegséggel bíró páciens.
Most sincs, eddig sem volt kifejezett gyógyszer vagy csodaszer a vírusfertőzés leküzdésére. Sem influenza, sem koronavírus diagnózisát nem tudjuk a rendelőben felállítani, sem kezeli.
A kormány bevezetett közegészségügyi intézkedései alapján:
2020.03.14-től:
fogászati alapellátás csak sürgősségi esetben végezhető, ennek eldöntése az orvos feladata!
A szűrővizsgálatok határozatlan időre felfüggesztésre kerültek!
A stabil jól beállított betegségek szakorvosi javaslatai, jogosítvány, foglalkozás egészségügyi alkalmassági vizsgálatok, melyek március 1. követően jártak volna le automatikusan a járvány miatt vészhelyzet leálltát követő 15napig érvényesek. Így ezekre a vizsgálatokra, amennyiben a páciens állapota nem indokolja beutalót nem adunk ki!
Rendelőnkben elérhető vizsgálatok vércukor, HgbA1c("3 hónapos vércukor", CRP (gyulladás), D-dimer (mélyvénás thrombózis, tüdőembólia), Troponin T és I (infartus markerek), valamint lipid és koleszterin szintek.
Az S.O.S. 24 KFT a fenti vizsgálatokat sürgősségi és szakmailag indokolt esetben ingyenesen biztosítja a készlet erejéig.
A kiadott beutalók, betegszállítási utalványok csak abban az esetben használhatók fel, amennyiben azok orvos szakmai indok esetén vagy sürgős orvos szakmai okból történnek akkor érvényesek!
Táppénzes papírok kiadása minden esetben utólag fog történi.
Ha az otthon maradás esetére Z-s kóddal járványügyi érdek miatt történik, ideje minimum 14 nap! Ez idő alatt a táppénzen lévő személy otthonát csak indokolt esetben hagyhatja el!
Ezúton hívjuk fel a lakosság figyelmét, hogy a járványügyi szabályos be nem tartása szabálysértés (50.000-5.000.000Ft.- közötti bírsággal), amennyiben más személy fertőzéséhez vezet - úgy súlyos testisértés), ammennyiiben halált okoz - úgy halált okozó gondatlan veszélyeztetés/ gondatlanságból elkövetett emberölés).
Amennyiben beteg telefonon konzultáljunk, a rendelői, ügyeleti és SBO-s találkozások fokozott fertőzést veszélyt rejtenek!
Az Országos Tisztifőorvos Asszony rendelkezéseinek értelmében a kontaktus csökkentés céljából csak 1 fő/család várakozhat a váróteremben.
Kérjük az Önök szíves együttműködését is abban, hogy megakadályozzuk a vírusok tovább terjedését!
Jó egészséget és szükség esetén jobbulást kívánunk!
Dr. Sziliné Dr. Dézsi Csilla, Dr. Szili Károly, Dr. Cserháti Nóra, Dr. Szvetnyik Fanni, Dr. Czibula Ágota
S.O.S. 24 KFT ellátó háziorvosok
A karanténnal összefüggő szülői keresőképtelenségi kérdéseivel kapcsolatban az alábbi tájékoztatást adjuk:
1. A szülő táppénzre vehető-e a gyermek nem koronavírussal összefüggő betegsége kapcsán ?
Válasz: Igen
Jogalap: A kötelező egészségbiztosítási ellátásokról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (továbbiakban: Ebtv.) 44. § alábbi pontjai:
Keresőképtelen, többek között
d) a szülő a tizenkét évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartamára abban az esetben, ha a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;
e) a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja és a gyermeket a saját háztartásában neveli;
2. A szülő táppénzre vehető-e a gyermek koronavírussal összefüggő betegsége kapcsán házi karantén miatt?
Válasz: Igen, mivel a járványügyi vészhelyzet kihirdetését követően biztosították a „házi karantén” lehetőségét is.
Jogalap: Ebtv. 44. § g) g) pontja szerint keresőképtelen, akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható. Ennek értelmében, ha a szülő az Ebtv. 44. §. d) vagy e) bekezdése szerinti gyermekét ápolja, a 44. § g) pontja alkalmazható.
3. A szülőt a kórház veszi táppénzre továbbra is, ha koronavírus fertőzéssel fekszik a gyermek fekvőbeteg ellátóhelyen?
Válasz: Igen.
Jogalap: A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 2. § (2) A kórházi kezelés időtartamára, valamint a pszichiátriai beteg alkalmazkodó (adaptációs) szabadsága esetén a kórház igazolja a keresőképtelenséget.
4. A szülő táppénzre vehető-e, ha a szülő nem tudja megoldani másként a gyermek felügyeletét, csak ha ő marad otthon?
Válasz: A hatályos jogszabályok értelmében erre (egyenlőre) nincs mód. Az iskola és óvodabezárás idejére a táppénz, mint keresetpótló támogatás nem adatható, mert a táppénz célja a biztosítási feltételek megléte esetén keresőképtelenség idejére járó kiesett jövedelem meghatározott mértékű pótlása.
Az egészségbiztosításról szóló jogszabályok nem adnak erre lehetőséget, így a megoldás a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény, és a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény rendelkezései között kereshető. Ilyen esetben a szülő igénybe veheti az éves rendes szabadságát, amennyiben azt kimeríti abban az esetben fizetés nélküli szabadságot, vagy ha a munka jellege olyan, abban az esetben az otthoni munkavégzés a munkáltató általi engedélyezés alapján.
A táppénzzel kieső jövedelem kiegészítésére az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 70. § szerint van lehetőség, amely kimondja, hogy a járványügyi elkülönítés, a járványügyi megfigyelés és a járványügyi zárlat, továbbá a járványügyi ellenőrzés idején az azok végrehajtásával összefüggésben felmerült, a fertőző betegnek, illetve a kórokozó hordozónak fel nem róható, szükséges és indokolt költségeket és a társadalombiztosítási jogviszony alapján meg nem térülő kiesett munkajövedelmet az állam a fertőző beteg, illetve a kórokozó hordozó részére megtéríti.
Szigeti Szabolcs
Egészségügyi Finanszírozási és Rendszerfejlesztési Helyettes Államtitkár Úr megbízásából
Kedves Pácienseink!
Az alábbiakban olvashatók az otthoni karantén szabályai,
(Forrás: A Public Health England anyagát a Nemzeti Népegészségügyi Központ adaptálta.)
kérem tanulmányozzák, MINDENKINEK LEGYEN EGY TERVE az alábbiak kivitelezésére:
Új koronavírus (COVID-19): tájékoztatás otthonában való járványügyi megfigyelésről
1. MARADJON OTTHONÁBAN
Az otthon történő elkülönítés ajánlott időtartama jelenleg 14 nap. Ez idő alatt csak akkor hagyja el otthonát, ha esetleg egészségügyi ellátásra van szüksége. Ez utóbbi esetre vonatkozóan a 4. és 8. pontokban foglaltakat kell figyelembe venni.
Ne menjen dolgozni, ne menjen oktatási-nevelési intézménybe, ne használja a közösségi tereket, ne használja a tömegközlekedést vagy taxi szolgáltatást addig, amíg arra vonatkozóan tanácsot nem kap, hogy mikortól teheti ezt meg biztonságosan.
AMENNYIBEN EGYEDÜL ÉL, az otthoni ellátását önmagának kell megszerveznie a hozzátartozói vagy ismerősei segítségével, például ha élelmiszerre, egyéb háztartási cikk beszerzésére vagy gyógyszerre van szüksége. Lehetséges az is, hogy telefonon vagy az interneten rendel magának szükséges dolgokat. Az átvételt vagy kiszállítást úgy kérje, hogy a csomagot hagyják az ajtaja vagy a kapuja előtt, ne személyesen vegye át.
2. AMENNYIBEN NEM EGYEDÜL ÉL, különítse el magát a háztartásában élő családtagoktól, más személyekről (ha erre lehetőség van)
A háztartásában élő családtagoktól, más személyektől elkülönülten, egy szellőztetésre alkalmas szobában tartózkodjon. A szobában az ablakon és/vagy erkélyajtón keresztül gyakran szellőztessen. A szoba ajtaját tartsa csukva.
Ha több mint egy WC és/vagy fürdőszoba van otthonában, akkor legyen egy WC és/vagy fürdőszoba az Ön számára kijelölve, és ne használja azt a WC-t és/vagy fürdőszobát, amit mások használnak.
Ha csak egy WC és/vagy fürdőszoba van otthonában, a helyiség rendszeres takarítása szükséges. Javasolt, hogy lehetőség szerint legyen egy beosztás a WC és/vagy fürdőszoba használatára úgy, hogy Ön használja ezeket utolsónak. A használat után alaposan ki kell takarítani a WC-t és /vagy fürdőszobát. Fontos, legyen saját törölközője, mind a fürdés utáni törölközésre, mind pedig a kézmosás utáni kéztörlésre, és ezeket az egy háztartásában élő családtagok, más személyek ne használják.
Ha olyan szálláson lakik, ahol közös használatú konyha, fürdőszoba vagy közösségi terek vannak (pl. kollégium, albérlet), maradjon a szobájában csukott ajtó mögött, csak akkor hagyja el a szobáját, ha feltétlenül szükséges, és ekkor viseljen orr-szájmaszkot.
Ha a konyha használatán osztozik másokkal (akár otthon, akár kollégiumban, albérletben, stb.), lehetőség szerint ne használja akkor, amikor mások is ott tartózkodnak. Ha ez nem lehetséges, a közös konyhában való tartózkodáskor viseljen orr-szájmaszkot. Az ételt a szobájában fogyassza el.
3. Kerülje a háztartási eszközök, tárgyak közös használatát
Ne használjon közös tányérokat, poharakat, bögréket, evőeszközöket, törölközőket, ágyneműt vagy más tárgyakat másokkal közösen, ezek legyenek saját használatra kijelöltek.
Használat után minden tányért, poharat, bögrét, evőeszközt alaposan el kell mosogatni. Ha rendelkezésre áll, használjon mosogatógépet ezek mosogatására és szárítására. Ha ez nem lehetséges, mosogassa el ezeket meleg vízzel és mosogatószerrel, és alaposan törölje meg, egy külön, mások által nem használt konyharuhával. A konyharuhát a szobájában tartsa.
Ha a fenti ajánlásokat nem lehet betartani, akkor az otthonában való elkülönítés helyett más módozatot kell találni az elkülönítésre.
4. Telefonáljon, mielőtt orvoshoz fordul
Bármely orvosi vizsgálat vagy szükséges egészségügyi ellátás előtt telefonon egyeztesse a személyes megjelenés lehetőségeit háziorvosával vagy más egészségügyi szolgáltatóval. Erre azért van szükség, hogy az orvos vagy az egészségügyi intézmény előre felkészülhessen, és megelőző intézkedéseket tehessen a másokkal való érintkezés minimalizálására.
5. Viseljen orr-szájmaszkot, amennyiben orvosa vagy az egészségügyi hatóság ezt javasolja
Amennyiben orr-szájmaszk használatát javasolták Önnek, ezt viselnie kell akkor, amikor másokkal van egy helyiségben vagy személyesen megy orvosi vizsgálatra. Ha bármilyen oknál fogva nem tud orr-szájmaszkot viselni, akkor egy sállal (egyéb textillel) is el tudja takarni orrát, száját.
6. Tüsszentéskor és köhögéskor takarja el száját és orrát
Tüsszentéskor és köhögéskor takarja el száját és orrát egy papírzsebkendővel, majd dobja ki azt a szemetes kukába (ennek kezeléséről lásd a 10. pontot). Ezután legalább 20 másodpercen át mosson kezet szappannal és vízzel, majd törölje szárazra a kezét. Ha nem áll rendelkezésre kézmosási lehetőség, akkor fertőtlenítse kezét, pl. zsebben hordható alkoholos kézfertőtlenítőszerrel. Ha nincs kéznél papírzsebkendő, a könyökhajlatába köhögjön vagy tüsszentsen.
7. MOSSON GYAKRAN, ALAPOSAN KEZET
A kézmosást alaposan, szappannal és vízzel kell elvégezni. A beszappanozott kezet legalább 20 másodpercen keresztül dörzsölje át, majd öblítse le a szappanos habot vízzel, és törölje szárazra a kezeit. Kerülje a szemeinek, orrának, szájának érintését, ha előtte nem mosott kezet.
8. FIGYELJE MAGÁT, hogy jelentkeznek-e légúti fertőzés tünetei
Azonnal kérjen orvosi segítséget, ha tünetek jelentkeznek, például belázasodik, köhögni kezd vagy légzése nehezített lesz.
Ha nem sürgős esetről van szó (pl. tünetei vagy állapota nem súlyos), elégséges, ha háziorvosát hívja fel telefonon további tanácsért.
Ha sürgős esetről van szó, akkor mentőt kell hívni a 112-es számon, és a tünetek mellett jelezni kell a segélyhívást fogadó személynek azt, hogy Ön eddig otthonában volt elkülönítve az új koronavírus terjedésének megelőzése céljából.
9. NE FOGADJON LÁTOGATÓKATotthonában
Ne hívjon, ne engedjen be látogatókat otthonába. Ha sürgősen kommunikálnia kell valakivel, akivel nem egy háztartásban él, tegye ezt telefonon vagy elektronikus úton (pl. emailben, internetes videóbeszélgetésben). Ha mindenképpen szükség van arra, hogy otthonában valaki felkeresse Önt, akkor előtte beszélje meg ezt telefonon háziorvosával.
10. A háztartásban keletkezett HULLADÉK kezelése
Minden olyan hulladékot vagy szemetet, beleértve a használt papírzsebkendőt vagy orr-szájmaszkot, amellyel érintkezett, műanyag szemetes zsákba kell dobni és a zsákot lezárni, amikor megtelt. A műanyag szemetes zsákot egy második szemetes zsákba kell ezután tenni, amit szintén le kell zárni. Ezt a szemetes zsákot lehet a szokásos módon kidobni.
11. A háztartásban keletkezett SZENNYES kezelése
Amennyiben van otthon mosógépe, minden szennyes ruhaneműt, ágyneműt, törölközőket, konyharuhákat legalább 60°C-on, más szennyesétől elkülönítetten kell kimosni. Amennyiben nincs otthoni mosásra lehetőség, a szennyest zsákba kell helyezni, és az elkülönítés letelte után kell kimosni.
Ha esetleg az elkülönítés ideje alatt tünetei jelentkeznének és az elvégzett diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat eredménye az Ön új koronavírus okozta fertőzöttségét igazolja, akkor útmutatást fog kapni a szennyes ruhaneművel kapcsolatos eljárásra.
Ha a fenti ajánlásokat nem lehet vagy nem tudja betartani, akkor az otthonában való elkülönítés helyett más módozatot kell találni az elkülönítése.
Szerkesztette: Dr. Bilecz Rita